AnasayfaHakkında İletişim


Karbonhidratlar

Karbonhidrat tüketmeyeceksiniz diye birşey YOK, sadece iyi karbonhidratları seçin. Tam tahıllar en iyi seçeneğiniz.
Karbonhidratların tehlikeleriyle ilgili beyanlarda bulunan saçma diyetlerin size yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. Karbonhidratlar bedene fiziksel aktivite için gerekli olan yakıtı sağlar ve organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için gereklidirler, ve sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdırlar. Ancak bazıları diğerlerinden daha az yararlıdır.
Başlıca karbonhidrat kaynakları – tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve taneler – vitamin, mineral, posa ve önemli fitokimyasallarları taşıyarak sağlıklılık halinin artmasına yardımcı olurlar. Sindirimi kolay olan beyaz ekmek, beyaz pirinç, hamurişleri, şekerli içecekler ve diğer çok işlenmiş besinler kilo alımına katkıda bulunurlar, kilo kaybında sorun yaratırlar ve diabet ve kalp hastalıklarıyla karşılaşma riskini arttırırlar.
İyi karbonhidratları Diyetinize Eklemek ve Kötüleri Çıkarmak İçin 5 Öneri:

  1. Güne tam tahıllarla başlayın. Yulaf ezmesi gibi sıcak bir kahvaltılık gevreği ya da içindekiler kısmında ilk sırada tam tahıl yazan soğuk bir kahvaltılık gevreği deneyin.
  2. Öğle yemeği ya da ara öğünler için tam tahıllı ekmek kullanın. Tam tahıllı bir ekmeği nasıl bulacağınızı mı düşünüyorsunuz? “Tam Tahılı Samandan Ayırma” bölümünü okuyarak marketlerde tam tahıllı ekmeği nasıl bulacağınızı öğrenin.
  3. Patatesleri paketleyin. Bunların yerine akşam yemeğinizde kahverengi pirinç, bulgur, tam buğday, tam buğday makarnası ya da diğer tam tahılları tüketmeyi deneyin. Tam tahılların bir listesi ve onların sağlığa yararlarını öğrenmek için “Sağlık Tam Tahıllardan Kazanır” ı okuyun.
  4. Suyu yerine meyvenin bütününü tercih edin. 1 adet portakal 340 ml portakal suyundan iki kat daha fazla posa ve iki kat daha az şeker içerir.
  5. Fasulye grubu besinleri tüketin. Fasulyeler proteinin olduğu kadar yavaş sindirilen karbonhidratların da harika birer kaynağıdırlar.