AnasayfaHakkında İletişim

Tam Tahılı Samandan Ayırma
Gıda üreticileri tam tahıllı bir besini etiketlemeyi olması gerekenden daha zor hale getirmektedir. Tam tahıllı gıda tüketimiyle ilgilenen tüketiciler olduğunu ve bu tam tahılların sağlığı birçok farklı şekilde desteklediğini farkeden üreticiler, sık sık aslında öyle olmadıkları halde tam tahıl olduğunu söyledikleri besinler piyasaya sürmekteler.
Bu demektir ki besin etiketlerini dikkatli okumalısınız. Gerçek tam tahıl ürünlerinin içindekiler bölümünün basında tam buğday, tam yulaf, tam çavdar ya da diğer bazı tam tahıl gevrekleri bulunur. Eğer etiket “buğday unuyla yapılmıştır” diyor ise bu ürün tam buğday ürünü olabileceği gibi, çok işlenmiş kek unları buğday unundan yapılmış olsa bile bunlar sadece reklam için söylenmiş sözler de olabilir.
Amerika’dan ithal etilen ürünlerde sarı bir pul şeklindeki tam tahıl etiketi bu ürünler arasında seçim yaparken size yardımcı olabilir. Bu pulların üzerinde bir kişilik serviste kaç gram tam buğday olduğunu da görebilirsiniz. Üzerinde bu pulu gördüğünüz ürünlerin bir kişilik servisinin yarısı en az 8 gram tam buğday içerir. İçeriğine işlenmiş hiçbir buğday ürünü eklenmemiş, tamamı tam buğdaydan yapılmış ürünlerin üzerindeki pullarda %100 olduğu da yazmaktadır.