AnasayfaHakkında İletişim

Posa
Tam tahıllardan, meyve ve sebzelerden zengin bol posalı bir beslenme programınız olsun.
Posa konusunda kafanız mı karışık? Açıkçası, yalnız değilsiniz. Birçok insan aynı durumda. Posanın yararlarını almak için tüm iyi ve kötü yanlarını bilmeniz gerekmez. Tam tahıllardan, sebzelerden ve meyvelerden zengin, sağlıklı bir diyet tükettiğinizde ihtiyacınız olan posanın büyük bir çoğunluğunu alırsınız ki bu da demek ki diabet, kalp hastalığı, divertikül (bağırsak duvarının dışarıya doğru kesecik halinde çıkması) ve kabızlık riskinizi azaltıyorsunuz. Hiç de fena bir bonus değil.
Resmi olarak posa karbonhidratın sindirilemeyen bir türüdür. Yetişkin kadınların birçoğu günde ortalama 20 gram posa tüketmeliyken; erkekler ortalama 30 gram tüketmelidir. En iyi kaynakları meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmekler ve kahvaltılık gevrekler ve her çeşit fasulye grubu besinlerdir.

Yüksek Miktarda Posa İçeren Besinleri Seçmek İçin 5 Öneri

  1. Suyu yerine meyvenin bütününü tercih edin. Kabuklu tüketilebilen her tür meyve bütün olarak tüketildiklerinde sularının sağladığından çok daha fazla posa sağlamaktadır.
  2. Meyveli Kahvaltı. Kahvaltınıza meyveleri ekleyerek gece boyunca dinlenmiş olan sindirim sisteminizi aldığınız posayla daha aktif hale getirebilir, vitamin ve minerallerin etkisiyle daha zinde hissedebilirsiniz.
  3. Posayla dolu olan tam tahıllı ürünler için etiketleri kontrol edin. İçindekiler listesinde tam buğday ya da tam yulaf gibi tam tahılların bulunduğu ürünleri seçin. Ekmek, kahvaltılık gevrek, krakerler ve diğer tahıl ürünleri bir servis/porsiyonda en az 3 gram posa içerirler. Tam tahıllar hakkında daha ayrıntılı bilgi için “Sağlık Tam Tahıllardan Kazanır” ı okuyun.
  4. Daha fazla fasulye grubu taneli besin tüketin. Çoğu zaman unutulan ya da göz ardı edilen bu besinler hem lezzetli, hem ucuz, hem de harika birer posa, iyi karbonhidrat, protein ve diğer birçok önemli besin öğesinin kaynağıdırlar.
Yeni tarifler deneyin. Tam tahılların kullanıldığı farklı toplumlara/kültürlere ait yemek tarifleri bulun.