AnasayfaHakkında İletişim

Yağlar ve Kolesterol
Sağlıklı yağları seçin. Doymuş yağların tüketimini sınırlandırın ve trans yağları hayatınızdan çıkarın.
Yediğiniz yağın toplam miktarı az ya da çok olsun hastalıklarla gerçekten ilişkili değildir. Asıl önemli olan yediğiniz YAĞIN TÜRÜdür.
“Kötü” yağlar – doymuş ve trans yağlar – birçok hastalığın riskini arttırır. “İyi” yağlar – tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar – riski azaltırlar. Sağlıklı bir diyette yapılması gereken kötü yağlar yerine iyi yağları tercih etmek ve trans yağları diyetten tamamen çıkarmaktır.
Bununla birlikte tüketilen kolesterol miktarını sınırlandırmak özellikle diabetiniz varsa çok önemlidir. Diyetle alınan kolesterol bugüne kadar gösterildiği gibi problemin tek kaynağı değildir. Kan dolaşımındaki kolesterol miktarı en önemlisidir ve kan kolesterol düzeyini en çok etkileyen besinlerden aldığınız kolesterol miktarı değil diyetinizdeki yağların karışımıdır.

Sağlıklı Yağı Seçmek İçin 5 Öneri

  1. Pişirme işlemlerinde bitkisel sıvı yağları kullanın. Zeytin, kanola ve diğer bitkisel yağlar sağlığa yararlı doymamış yağlardan zengindirler. Salatalarınızda sos olarak zeytin yağı bazlı hafif salata soslarını kullanın.
  2. Trans yağları terk edin. Süper marketlerde trans yağ içermeyen besinleri bulmak için etiketleri okuyun. Restorantlarda, eğer restoranın trans yağ kullanmadığına dair bir bilginiz yok ise, kızarmış ve yağda pişmiş besinlerin dış kısımlarını sıyırın ve tüketmeyin.
  3. Katı margarinleri ve tereyağını değil yumuşak tüp margarinleri tercih edin. Sıfır gram trans yağ içeren ürünleri tercih edin ve hidrojene edilmiş yağ içermediğinden emin olmak için içindekiler listesini gözden geçirin.
  4. Hergün iyi bir Omega-3 kaynağından en az bir tanesini tüketin. Yağlı balıklar, ceviz ve kanola yağı iyi birer Omega-3 kaynağıdırlar.
  5. Et ve sütte inceltmeye gidin. Et, kuzu eti, süt ve süt ürünleri yüksek oranda doymuş yağ içerirler. Az yağlı sütü tercih ederken, tükettiğiniz tam yağlı peynir miktarını azaltın ve ince dilimlenmiş yağı alınmış kırmızı eti ölçülü olarak tüketin.